Jak probíhá čištění kovů laserem?

Posted in Průmysl.

Takřka všechny kovové výrobky mohou dříve nebo později začít korodovat nebo se na nich mohou tvořit různé nežádoucí usazeniny nebo nečistoty. Občas je nutné kov zbavit třeba i nánosu barvy. To se může dělat dvěma způsoby – pískováním a s pomocí laseru.

Výsledek obrázku pro laser big


První metoda je stále používanější, dá se říci, že se jedná o klasiku. Není však tak efektivní a často během pískování může dojít k narušení vrstev, které chcete zachovat. Laser je v tomto ohledu daleko účinnější a efektivnější. Na rozdíl od pískovacího přístroje, který je možné mít třeba i v garáži, valná většina kutilů doma laser nejspíše mít nebude.

Velice efektivní metoda

Jak už bylo naznačeno v minulém odstavci, čištění kovů laserem je daleko účinnější než tradičním metodou pískování. Ať už z kovového povrchu chcete odstranit mastnotu, korozi nebo jiné druh nevítaných nánosů, pomocí krátkých energetických pulzů se vám to může podařit velice rychle, a hlavně v dokonalé kvalitě.
Je možné přístroj nastavit tak, aby se odpařovaly vrchní vrstvy a spodních se to ani nedotklo. Celý proces probíhá bez nutnosti kontaktu s laserovým přístrojem. Není nutné kovou část posléze jakýmkoliv způsobem dále chemicky nebo mechanicky čistit. To je velká výhoda oproti jiným metodám.

Jak to funguje?

Princip je vcelku jednoduchý. Laser produkuje krátké pulzy mikro plasmy společně s rázovými vlnami a tepelným tlakem, díky čemuž se všechny nežádoucí vrstvy velice rychle a bezezbytku odstraní. Zní to trochu jako sci-fi, ale dnes se už tato metoda používá zcela běžně.
Nespornou výhodou použití této moderní technologie je rovněž ekologická stránka, jelikož během odstraňování nevítaných usazenin vzniká jen naprosté minimum odpadních látek. To je velký rozdíl oproti ostatním standardně používaným metodám, které ke kovovému materiálu takto šetrné rozhodně nejsou.