Jak můžou kolaborativní roboti pomoci firmám

Posted in Pro firmu.

 

 

cobot

Čím dál tím více firmy v současné době investují do automatizace a kolaborativních robotů. Důvodů je hned několik. Ještě asi tak před rokem byla rekordně nízká zaměstnanost a firmy měly strach, že nebudou mít dostatek zaměstnanců. V současné době je zase straší koronavirus. Jak jim tedy mohou kolaborativní roboti pomoct?

 

Spolupracují se zaměstnanci

Jednou z výhod pořízení cobotů je, že jsou schopni pracovat společně s lidmi. Tito roboti zde nejsou od toho, aby je nahradili a vzali jim práci. Právě naopak. Jsou tady, aby lidem ulehčili od těžkých, nebezpečných či monotónních prací. Tito roboti jsou také naprogramováni tak, aby nedošlo ke střetu člověka a cobota, a tak se předešlo nechtěným zraněním. Proto není třeba instalovat ochranné stěny či jiné zábrany.

Flexibilní využití

Další předností těchto kolaborativních robotů je také to, že je možné je přesouvat mezi jednotlivými pozicemi. Mohou tak vykonávat více prací. S tím také souvisí to, že je čím dál tím snadnější je naprogramovat k vykonávání dalších činností.

3D vidění

Kolaborativní roboti mají také snímač 3D vidění. Díky tomu jsou schopní např. rozeznat různé předměty. jsou také schopni se okamžitě zastavit, pokud hrozí, že dojde ke střetu se zaměstnancem.

Návratnost

Kolaborativní robot není úplně nejlevnější záležitost. Nicméně průměrná návratnost se pohybuje kolem půl roku. Důvodem je např. rychlost, nenáročnost programování či flexibilita.